Budowa zbiornika ppoż

Budowa zbiornika ppoż

Budowa zbiorników przeciwpożarowych to bardzo obszerny temat. Ten tekst przytoczy chociaż trochę informacji na ten temat. Jednym z kryterium podziału zbiorników przeciwpożarowych jest ilość komór. Zbiornik przeciwpożarowy może posiadać jedną i więcej komór.

Ile komór może mieć zbiornik przeciwpożarowy?

jednokomorowe zbiorniki ppożDość często spotykane na polskim rynku są jednokomorowe zbiorniki ppoż. Zbiorniki takie jak sama nazwa wskazuje mają tylko jedną komorę, innymi słowy nie posiadają żadnych przegród wewnętrznych. W zbiorniku o takiej konstrukcji cała zgromadzona woda znajduje się w jednej komorze. W przypadku zbiornika o przezroczystych ścianach lub z okienkiem podglądowym można na bieżąco kontrolować poziom wody bez konieczności używania specjalistycznej aparatury. W sytuacjach wymagających szybkiego działania jest to bardzo dobre rozwiązanie dla strażaków, którzy dzięki temu wiedzą jak zaplanować akcję gaśniczą na podstawie posiadanych zasobów wody. Sporym problemem dla strażaków prowadzących akcję gaśniczą mógłby okazać się nagły brak wody do gaszenia pożaru. Zbiornik jednokomorowy ponadto jest w stu procentach szczelny, dlatego woda może w nim być przechowywana przez bardzo długi czas bez obawy o jakiekolwiek wycieki, czy nieszczelności. Każdy zbiornik posiada odpowiednią specyfikację techniczną, która jednoznacznie określa maksymalną ilość wody, która może być przechowywana w owym zbiorniku.

Dzięki istnieniu zbiorników przeciwpożarowych strażacy mogą znacznie szybciej gasić pożaru w trudno dostępnych miejscach, bowiem oczekiwanie na kolejny wóz strażacki z wodą mogłoby trwać na tyle długo, że pożar stale by się rozprzestrzeniał. Ponadto nowoczesna konstrukcja zbiorników przeciwpożarowych umożliwia ich swobodny transport i niemalże dowolne ich umiejscowienie.

Comments are closed.