Co kryje się pod oznaczeniem 40CrMoV4-6?

Co kryje się pod oznaczeniem 40CrMoV4-6?

Zapewne nie raz każdy zetknął się z różnymi rodzajami stali. Mogły przybierać różnych wygląd jak i być w różnej postaci. Mają swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia, jednak, nie wszystkie tworzywa są tak samo odporne na działanie ciepła i tak samo podatne na obróbkę.

Właściwości i zastosowanie stali oznaczonej jako 40CrMoV4-6

40CrMoV4-6Konstrukcyjna stal przeznaczona do projektów, w których wykorzystuje się podwyższoną temperaturę. Zawiera w sobie takie pierwiastki jak: węgiel, mangan, krzem, fosfor, siara, chrom, molibden, wanad i glin. Skład jest ogromny, ale to przez to, że jest to nie byle jaka stal. Skład różni się też w zależności od rodzaju 40CrMoV4-6 . Znajdziemy ja w śrubach, nakrętkach, podzespołach silników, a także wykorzystuje się je do osi i kół zębatych. Szerokie zastosowanie jest najlepszym dowodem na popularność tej stali. Jako, że wykorzystywana jest zwykle do budowy specjalistycznych maszyn ma swoje wąskie zastosowanie, ale nie należy do niszowych produktów. Jej wytrzymałość na rozciąganie może dochodzić nawet do tysiąca megapaskali. Twardość sięga trzystu HB. Im jest większa temperatura, tym zmniejsza się granica plastyczności. Idealny warunki do obróbki tej stali to zmiękczanie w wodzie w temperaturze od 680 do 730 stopni, a hartowanie w temperaturze powyżej 900 C. Opisywana stal jest znana również jako 40CRMOV4-6, 40CRMOV4-7, 1.7711, A193 GRADE B16, A194 GRADE 16, BS670-860 i pod tymi nazwami również znajdziemy ten sam gatunek stali przeznaczonej do wysokich temperatur.

Przed zakupem każdego produkty należy dobrze zapoznać się z jego zastosowaniem. Może się okazać, że potrzebujemy czegoś innego niż zakupiliśmy. Niemniej, wytrzymała stal odporna na działanie ciepła zawsze znajdzie swoje zastosowanie w przemyśle.

Comments are closed.