Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe

W ostatnich czasach bardzo popularne w Polsce stało się doradztwo zawodowe. Doradcy znajdują się już nie tylko w specjalnych placówkach, pomagających w rozwoju kariery zawodowej, ale także coraz częściej pracują oni także na etacie w szkole, gdzie mają młodym ludziom pomóc odpowiednią decyzje w związku z wyborem przyszłego zawodu. Do niedawna jeszcze promowanym sposobem edukacji było dążenie do uzyskania ogólnego wykształcenie i w następstwie tego pójście na studia i zdobycie wyższego wykształcenia.

Szkoły policealne dla dorosłych w Rzeszowie

szkołaTaki schemat myślowy sprawił, że obecnie na rynku pracy znajduj się wielu magistrów, po wyższych szkołach o rożnym prestiży, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia. Dlatego w tej chwili szkoły starają się zmienić ten schemat promując technikum, a nawet szkoły zawodowe, tłumacząc przy tym, ze posiadanie konkretnego zawodu w dzisiejszych czasach daje duże szanse na znalezienie zatrudnienia. W tych działaniach szkoły wspiera właśnie doradca zawodowy, który ma pomóc określić młodemu człowiekowi jego predyspozycje, umiejętności i cechy osobowości i w wyniku tych elementów uwzględniając oczekiwania ucznia wskazać potencjalne zawody, które mogły by być dla niego odpowiednie i drogą do osiągnięcie tego celu. Obecnie nie zachęca się uczniów, którzy mają średnie wyniki w nauce, by starali się dostać do choćby słabego liceum, ale jednak liceum, ale właśnie do wybierania szkół zawodowych, których ukończenie daje możliwość zdobycie konkretnych uprawnień i znalezienie zatrudnienie. Czasami dobrym rozwiązaniem okazuje się nawet szkoły dla dorosłych czy szkoły policealne rzeszów, czy też po ukończeniu technikum, które pozwoli się dokształcić.

Osoby, które zgodnie z panującym trendem zdecydowały się na słabe liceum i w następstwie tego na byle jakie studia, często nie mogą znaleźć zatrudnienia, co i tak zmusza ich do przekwalifikowania się. Kursy zawodowe dają możliwość nabycia potrzebnych uprawnień i umiejętności do wykonywania różnych zawodów, jednak technicznie rzecz biorą można było od początku wybrać szkołę zawodową czy technikum i co za tym idzie nie marnować kilku lat na ukończenie niepotrzebnych studiów, skoro i tak nie okazały się one być drogą do znalezienia pracy.

Comments are closed.