Ekologiczny opał kominkowy

Ekologiczny opał kominkowy

Przed nami kolejny sezon grzewczy. Ostatnio mówi się dużo o smogu i czystości powietrza. Jest wielu przeciwników tradycyjnego opału takiego jak węgiel czy miał. W niektórych miastach jest to już nawet zakazany materiał opałowy. Nieustanie poszukiwane są ekologiczne zamienniki tych dwóch rodzajów opału. Ruszyły nawet programy rządowe wspierające ekologiczne ogrzewanie domów.

Ekologiczny brykiet torfowy

 brykiet torfowy do kominkaCiekawym rozwiązaniem w temacie ogrzewania jest brykiet. Może być produkowany z wiórów, trocin a nawet torfu. Jego skład to zaledwie jeden surowiec. Produkowany jest z pomocą brykieciarki. Może mieć formę krążków, kostek lub walców. Czasami dodaje się do niego spoiwo alby zapobiec kruszeniu się. Brykiet częściej jest wykorzystywany do ogrzewania kominkowego niż piecowego. Najbardziej ekologiczny jest brykiet torfowy do kominka. W innych krajach nie jest on nowością a standardem. Weźmy dla przykładu Irlandię. Tam palenie drewnem w kominku to luksus. Torfowisk jest za to pod dostatkiem dlatego to ten właśnie rodzaj opału jest najpowszechniejszy. Zaletą tego rodzaju materiału opałowego jest brak domieszek chemicznych. Nie powstaje sadza w procesie jego spalania. Otrzymujemy 1/3 dymu w porównaniu z węglem. Popiół po spaleniu brykietu możemy wykorzystać jako nawóz. Odczuwalne ciepło jakie powstaje w wyniku spalania torfu jest trzy razy wyższe niż przy spalaniu drewna.

Najwygodniej i najczyściej a zarazem najbardziej ekologicznie i przyjemnie było by ogrzewać się gazem. Niestety jeszcze dla wielu osób jest to zbyt kosztowy sposób ogrzewania. Z drugiej jednak strony na sumieniu ciąży nam dobro naszej planety, ponieważ zmiany klimatu są już wyraźnie zauważalne. Być może warto rozważyć używanie brykietu torfowego jeśli nie jako podstawowego źródła ciepła to uzupełniające, które zmniejszy zużycie tradycyjnego węgla.

Comments are closed.