Historia togi prawniczej

Historia togi prawniczej

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego czym jest toga prawnicza. Jednak niewiele osób wie skąd się wzięły togi prawnicze. Jej historia sięga początków XX wieku. Togę używali adwokaci, którzy wykonywali ten zawód w Galicji. Kwestia noszenia tego typu ubioru była bardzo kontrowersyjna. Jednak ostatecznie stała się głównym tematem obrad walnego zgromadznia Izby Symborskiej.

toga prawniczaTam właśnie uznano, że noszenie togi jest obowiązkiem. Jeśli chodzi o Polskę to niegdyś nie używano tutaj togi. Symbolem adwokatów była po prostu odznaka. Dopiero w 1924 roku wprowadzono togę jako obowiązkowy element każdego adwokata. Wprowadzono ją jako element obowiązkowy stroju adwokackiego we wszystkich izbach. Na pierwszych togach znajdowała się także fioletowa wstęga. Umieszczony był na niej biały orzeł, który otoczony był złotym wieńcem laurowym.
Wówczas na odznace umieszczony był biały napis.W późniejszym okresie toga zastąpiła odznakę. Stało się to dzięki wprowadzeniu stroju urzędowego dla prokuratorów oraz sędziów. Po raz pierwszy o stroju urzędowym dla adwokatów wspomniano projekcie ustawy adwokackiej. Projekt został opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną. To właśnie ten projekt zakładał możliwość wprowadzenia stosowanego stroju dla adwokatów oraz aplikantów adwokackich. Jeśli chodzi o wprowadzenie tog to był to impuls dla Naczelnej Rady. To dzięki temu toga stała się po prostu strojem urzędowym.
Wówczas ustalono to jak ma wyglądać toga, żabot oraz to jak i w jakich okolicznościach trzeba nosić togi. Początkowo toga była tylko obowiązkowa dla spraw prowadzonych przed Sądem Najwyższym, sądami apelacyjnymi oraz okręgowymi. Nikt inny nie stosował tog. Była ona strojem urzędowym dla członków adwokackich sądów dyscyplinarnych. Warto wiedzieć, że członkowie rady oraz rad adwokackich musieli nosić togi, szczególnie podczas udziału w różnego rodzaju posiedzeniach publicznych.

Warto wiedzieć, że z tego uprawnienia korzystali adwokaci w Warszawie. Występowali przed miejscowym Sądem Apelacyjnym. W roku 1930 wprowadzono w Sądzie Apelacyjnym nakaz używania tog przez adwokatów. W pozostałych izbach noszenie ich było nieobowiązkowe.

Comments are closed.