Jak przebiega proces czyszczenia katalizatora SCR?

Jak przebiega proces czyszczenia katalizatora SCR?

Filtry i katalizatory w samochodach ciężarowych ulegają zabrudzeniu i zapchaniu znacznie częściej niż te w pojazdach osobowych. Są to systemy dużo bardziej rozbudowane i skomplikowane, spowodowane długimi przejazdami oraz dużymi gabarytami, które spalają więcej paliwa i bardziej zagrażają zanieczyszczaniu środowiska. Proces czyszczenia SCR w ciężarowych samochodach ma nie dopuścić do jakichkolwiek awarii katalizatora.

Jak czyści się katalizatory w samochodach ciężarowych?

Czyszczenie SCR ciężaroweW transporcie międzynarodowym najważniejszy jest czas. Przez to wszelkie usterki i awarie są szkodliwe nie tylko dla pojazdu i kierowcy, ale również przewożonego towaru. Aby uniknąć kosztownych i czasochłonnych napraw spowodowanych zapchanym katalizatorem SCR można dokonać jego czyszczenia tuż przed wyruszeniem w trasę. Przeprowadzony zabieg przywróci temu systemowi fabryczne parametry, dzięki czemu samochód będzie równie sprawny przez długi czas. Jeżeli chodzi o czyszczenie SCR ciężarowe samochody potrzebują innych maszyn specjalistycznych do jego wykonania. Proces rozpoczyna się od rozcięcia tłumika i wyciągnięcia zużytych wkładów. Następnie wnętrze katalizatora jest dokładnie czyszczone z resztek spalin i zaschniętego oleju. Na nowych wkładach w katalizatorze montowane są otuliny termiczne a całość zostaje szczelnie zamknięta. W ten sposób układ wydechowy jest jak nowy.

Samochody ciężarowe spalają znacznie więcej paliwa niż osobowe, przez co filtracja musi działać znacznie dłużej i sprawniej zanim się zużyje. Aby uniknąć zagrożeń powodowanych zapchanym katalizatorem, proces czyszczenia SCR w ciężarowych samochodach jest przeprowadzany znacznie częściej. Ma to doprowadzić do przywrócenia dawnych parametrów. Dzięki temu samochód może pokonać jeszcze wiele dróg w pełni swojej mocy.

Comments are closed.