Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Zielona energia ze źródeł odnawialnych to bardzo ciekawy temat dla wszystkich inwestorów. Aby zacząć zajmować się wytwarzaniem prądu z fotowoltaiki, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie miejsce, w którym stanie nasza farma. Nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się niektórym wydawać.

Jak zacząć inwestować w farmę fotowoltaiczną?

proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznejWiększość farm fotowoltaicznych zbudowana jest na terenach, które zostały wydzierżawione od rolników. Tego typu inwestycje mogą być zrealizowane na ziemi o klasie czwartej, piątek, szóstej lub na nieużytkach rolnych. To bardzo ważne, aby wybrać odpowiednią klasę gleby. Oczywiście, musimy jeszcze wyszukać rolnika, który zgodzi się odstąpić nam przynajmniej hektar swojej ziemi na co najmniej dwadzieścia lat. Nie opłaca się podpisywać umów na krótszy okres czasu, ponieważ taka własnie jest żywotność paneli fotowoltaicznych. Niezwykle ważne jest, aby interesujący nas teren nie był zagrożony podtopieniami lub powodziami. Taka sytuacja może całkowicie i bezpowrotnie zniszczyć naszą instalację fotowoltaiczną. Pamiętajmy, że proces inwestycyjny farmy fotowoltaicznej jest długi. Musimy załatwić w imieniu posiadacza ziemi na przykład pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej oraz odpowiednie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Takie procedury administracyjne mogą zająć sporo czasu, a musimy je wypełnić zanim zaczniemy budowę.

Warto też pamiętać o tym, że musimy podpisać odpowiednią i korzystną umowę z którymś z dostawców energii elektrycznej, który odkupi od nas produkowany na naszej farmie prąd. Bez tego całe przedsięwzięcie byłoby bez sensu. Warto zapytać się profesjonalnych doradców inwestycyjnych, którzy specjalizują się w fotowoltaice, ile czasu minie do realizacji inwestycji.

Comments are closed.