Jakie zalety ma rekuperacja?

Jakie zalety ma rekuperacja?

rekuperatorCoraz częściej w domach jednorodzinnych montujemy wentylację mechaniczną. Tego rodzaju system zastępuje bardziej naturalny sposób wietrzenia domowych pomieszczeń wykorzystujący grawitację powietrza. W budynkach energooszczędnych już na etapie budowy domu projektowane są wszystkie instalacje. Tutaj architekt dokładnie planuje wszelkie koszty eksploatacyjne całego budynku.

Jeszcze bardziej restrykcyjne wymogi odnoszą się do budynków pasywnych, które muszą spełniać dokładnie określone przez przepisy parametry. W przepisach budowlanych znajdziemy także wymogi dotyczące wentylacji pomieszczeń. Dużym zainteresowaniem cieszy się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła określana mianem rekuperacji. Dlaczego warto jednak zamontować rekuperator? I jakie tak naprawdę ma on zalety? Otóż rekuperacja ma szereg plusów. Zapewni nam ona o wiele wyższy komfort niż naturalna wentylacja grawitacyjna. Montaż rekuperacji to bardzo sprawne wentylowanie wszystkich domowych pomieszczeń.
Taki system pozwoli nam pozbyć się wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, dwutlenku węgla oraz wszelkich zanieczyszczeń. Nowoczesna wentylacja mechaniczna posiada także filtr powietrza. Dzięki temu, powietrze, które przedostaje się do naszych domowych wnętrz jest więc idealnie czyste. Kolejną zaletą rekuperatora jest bardzo świeże powietrze dostarczanego do naszego domu czy mieszkania. Filtracja powietrza daje o wiele lepszy komfort niż naturalna wentylacja, która może dostarczać do pomieszczeń powietrze zanieczyszczone. Musimy jednak pamiętać o tym, aby dopilnować regularnego wymieniania filtrów. Nowością w systemach rekuperacji są zaś jonizatory. Pozwolą one zlikwidować w domowych pomieszczeniach jony dodatnie emitowane przez telewizor czy komputer.

Następnym plusem rekuperacji jest oszczędność ciepła. Rekuperatory pozwolą nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o około 40 czy 50 procent. Mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą jest jedną z podstawowych powodów przekonujących właścicieli domów do montowania nowoczesnej rekuperacji.

Comments are closed.