Koszt wykonania certyfikatu energetycznego

Koszt wykonania certyfikatu energetycznego

O audytach energetycznych mówi się ostatnio bardzo dużo. Wynika to z faktu, że teraz każdy nowo powstały budynek musi posiadać taki audyt. Dzięki audytowi budynek otrzymuje certyfikat energetyczny, w którym zawarte są wszelkie informacje dotyczące zapotrzebowania danego budynku na energię.

Certyfikat energetyczny z dokumentacją techniczną i bez niej

audyt energetyczny wrocławOkazuje się jednak, że jak dotąd nie wprowadzono stosownego egzekwowania wykonywania  świadectw energetycznych. Istnieje jednak zapis w prawie budowlanym, że jeśli właściciel nie wykonał takiego certyfikatu, może to zrobić osoba, która kupuje bądź wynajmuje budynek – co więcej, ta osoba może to zrobić na koszt właściciela budynku. Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej zależy w dużej mierze od metrażu nieruchomości. Przykładowo: koszt świadectwa dla mieszkania o powierzchni ok. 80 m2 będzie wynosił od 200 do 500 zł. Warto jednak poświęcić tę kwotę na audyt energetyczny wrocław, bo ten może przynieść tylko korzyści. Audyt może zostać wykonany bez dokumentacji technicznej i z dokumentacją. Można się domyślić, że koszt audytu bez dokumentacji będzie niższy. Dla powyższego przykładu będzie to ok. 200 zł. Stworzenie świadectwa z dokumentacją techniczną wyniesie ok. 500 zł. Droższe są świadectwa charakterystyki energetycznej dla domów jednorodzinnych. Tutaj metraż jest zdecydowanie większy i może wynosić ponad 150 m2. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z kosztami nawet do 1500 zł.

Od razu trzeba zaznaczyć, że świadectwo będzie ważne aż 10 lat! Świadectwa wykonywane są również dla hal, zakładów przemysłowych, lokali użytkowych. Tutaj również trzeba się liczyć z wyższą ceną (zależnie od wielkości) i jest to zazwyczaj około 1000 zł. Jest to jednak kwota, którą warto wydać, by dowiedzieć się, jak można zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach.

Comments are closed.