Malowanie proszkowe czołgu oraz jego piaskowanie

Malowanie proszkowe czołgu oraz jego piaskowanie

Podczas Drugiej Wojny Światowej zaczęto posługiwać się nową bronią jaką były czołgi. Były oczywiście już znane podczas Pierwszej Wojny Światowej, ale to w późniejszych latach dopiero je ulepszono, że stały się prawdziwą machiną wojenną.

Piaskowanie lekiem na zniszczony czołg na Śląsku

piaskowanieAby taki czołg był solidnie zabezpieczony, nie tylko przed kulami oraz wybuchami powinien przejść odpowiednie impregnacje. Wiadomo składa się on z grubych metalowych blach, których zadaniem jest ochrona wszystkiego co znajduje się we wnętrz tej potężnej machiny wojennej. Aby taki czołg był odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także i na korozje, wysokie temperatury czy też na szkodliwe substancje szkodliwe, jednak z fabryk na śląsku, a konkretnie w Opolu, a podczas Drugiej Wojny Światowej bardziej Oppeln, wykonywano malowanie proszkowe. Oczywiście temu procesowi nie podlegał cały już zmontowany czołg, a jego elementy, z których powstał w późniejszym czasie czołg. Także, gdy taki czołg został już nadszarpnięty zębem czasu i polem bitewnym zostawał poddawany takiemu procesowi jak piaskowanie-Śląsk. Dzięki piaskowaniu czołg zostawał oczyszczony z rdzy oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń przy pomocy dużej ilości piasku pod ciśnieniem. Metoda tą można było bez problemu czyścić nawet bardzo ciężko i trudno dostępne miejsca.

Dzięki piaskowaniu można było czołg doprowadzić do stanu pierwotnego i przez to na polu bitewnym mógł się on prezentować zacnie, aż by przeciwnik zazdrościł takich czołgów, myśląc, że są nowe, a to przecież nie prawda – ot takich chwyt marketingowy.

Comments are closed.