Przemysł metalurgiczny czy już raczej aluminiowy – drabiny aluminiowe

Przemysł metalurgiczny czy już raczej aluminiowy – drabiny aluminiowe

Obecnie jednym z najszerzej stosowanych metali w przeróżnych branżach jest aluminium, znane też jako glin. Stykamy się z nim praktycznie na co dzień, przykładowo pijąc gazowany napój w puszce lub zawijając kanapkę w folię aluminiową. Dlaczego zyskał on taką popularność? Powód jest prosty – jest to najczęściej spotykany metal wchodzący w skład Ziemi. Stanowi on około ośmiu procent całkowitej wagi naszej planety.

Od samolotów po drabiny – aluminium jest wszędzie

 

drabina aluminiowaNa dodatek jego właściwości sprawiają, że człowiek ma praktycznie nieskończenie wiele sposobów na to, aby go wykorzystać. Podane wcześniej jako przykład opakowania do jedzenia to tylko jedno z wielu zastosowań. Metal ten znajdziemy wszędzie tam, gdzie potrzebny jest materiał lekki i mocny oraz nie przeszkadza to, że przewodzi on prąd elektryczny. Bardzo ważną zaletą jest jego niska cena spowodowana szeroką dostępnością i łatwością obróbki, takiej jak na przykład gięcie blach, które jest bardzo skomplikowane w przypadku innych, mniej plastycznych metali takich jak żelazo.
Dlatego wyroby aluminiowe zyskały niesamowitą popularność w branży budowlanej. Bardzo dużo narzędzi oraz elementów konstrukcyjnych wykonane jest właśnie z tego metalu. Najlepszym przykładem, który zaobserwować możemy codziennie wychodząc na miasto są rusztowania. Rusztowania wolnostojące spotkasz na praktycznie każdej budowie, niezależnie od tego czy będzie to remont domku jednorodzinnego czy konstrukcja wielkiego bloku jedenastopiętrowego. Wykonane są w całości z prętów aluminiowych i drewnianych desek, po których poruszają się robotnicy. Z aluminium wykonywane są także drabiny aluminiowe, taborety aluminiowe oraz rusztowania jezdne, czyli nieco bardziej skomplikowane w konstrukcji rusztowania które pozwalają na ich swobodne przemieszczanie.

Prawie każdy producent rusztowań i drabin aluminiowych wykonuje dodatkową obróbkę aluminium w celu zabezpieczenia go przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu stosowane jest anodowanie oraz malowanie proszkowe. Technologie te mają szczególne znaczenie w budownictwie, gdyż sprzęt budowlany wykorzystywany jest w ciężkich warunkach.

Comments are closed.