Sztalugi dla początkujących artystów

Sztalugi dla początkujących artystów

Sztalugi nie są tylko i wyłącznie używane do malowania obrazów, gdyż nadają się do wielu różnych zajęć artystycznych, w tym i do znacznie prostszego rysowania. Podczas zajęć z rysunku często korzystaliśmy z pełnowymiarowych sztalug malarskich, które znajdowały się na wyposażeniu szkoły z którą współpracujemy.

Lekkie sztalugi aluminiowe

sztaluga do rysowaniaSztalugi malarskie nie należą jednak do najwygodniejszych konstrukcji, zwłaszcza wszystkie te sztalugi które wykonane są z ciężkiego drewna, a które nie są łatwe do przeniesienia w inne miejsce gdy jest to potrzebne. Doskonałym zamiennikiem takiego narzędzia okazała się sztaluga do rysowania, którą niedawno oglądaliśmy w jednym z naszych ulubionych sklepów artystycznych. Sztaluga ta przeznaczona była do użytku przy lżejszych pracach, i miała uchwyt pozwalający na mocowanie dużych bloków do rysowania, zamiast miejsca na podobrazie. W całości została zbudowana z lekkiego stopu aluminiowego, więc należała do nieporównywalnie lżejszych i wygodniejszych niż sztaluga drewniana, ciężka i zdecydowanie nieporęczna. Wszystkie sztalugi tego rodzaju, których widzieliśmy kilka różnych odmian, były tak samo wygodne podczas innych prac artystycznych niż typowe malowanie, więc doskonale sprawdziły się wśród miłośników rysunku, potrzebujących profesjonalnego, aczkolwiek wygodnego, narzędzia do tworzenia dzieł. Mimo mniejszej wagi wcale nie okazały się mniej stabilne, i nie traciły równowagi podczas rysowania, nawet dość nieostrożnego.

Dowiedzieliśmy się również iż takie sztalugi często używane są jako sztalugi plenerowe, z racji bardzo małej wagi i wygody podczas przenoszenia ich. Preferowane są przez tych artystów którzy mają raczej mniej siły, i nie uważają noszenia ciężkich drewnianych sztalug za przyjemne zajęcie.

Comments are closed.