Wydajne systemy podlewania roślin

Wydajne systemy podlewania roślin

 

Niekiedy już od maja zaczyna się czas upałów. Dla miłośników opalania jest to bardzo dobra wiadomość. Jednak znacznie mniej zadowoleni będą w tym wypadku rolnicy. Dla tych rolników, którzy nie zabezpieczyli swoich upraw na wypadek takich ewentualności może to oznaczać znaczną stratę pieniędzy wynikającą z tego, że roślinom będzie brakowało wody. Dlatego tak ważne jest instalowanie właściwych systemów nawadniania. 

Polecane techniki nawadniania roślin

sprawdzone systemy nawadniająceIstnieje wiele takich roślin, które muszą mieć zapewnioną stałą wilgotność gleby. Kilkudniowe upały mogą w przypadku takich roślin spowodować trwałe uszkodzenia. W związku z tym rolnicy, którzy zajmują się uprawianiem takich roślin muszą przykładać bardzo dużą wagę do tego by zamontować systemy nawadniające. Na ten moment za najbardziej sprawdzone systemy nawadniające uchodzą systemy kropelkowe. Wielu rolników, którzy do tej pory korzystali ze zraszaczy obecnie przerzuca się na stosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak to wymienione przed chwilą. W systemach nawadniania kropelkowego jest tak, że woda jest dawkowana roślinom w małych ilościach ale w bardzo krótkich odstępach czasu. Dzięki temu gleba, na której rosną nasze rośliny jest stale wilgotna. Rozwiązania tego typu można stosować zarówno w przypadku dużych pól uprawnych jak i w przydomowych ogródkach. W tym drugim przypadku oczywiście zaawansowanie techniczne systemu będzie znacznie mniejsze.

Ogólnie rzecz biorąc nawadnianie pól uprawnych to kwestia niezwykle istotna od której zależeć może ilość zbieranych plonów. Po przeprowadzanych testach udało się ustalić, że efektywność systemów nawadniania kropelkowego jest o wiele większa niż efektywność zraszaczy. Dodatkowo warto zaznaczyć, że nawadnianie kropelkowe pozwala na zaoszczędzenie wody. 

 

Comments are closed.