Wyłączniki oraz rozłączniki chroniące instalacje

Wyłączniki oraz rozłączniki chroniące instalacje

Wiele dzisiejszych przedsiębiorstw funkcjonuje poprawnie dzięki pracy wszelkiej maści maszyn. Często bywa tak, że potrzebują prądu o różnych mocach. Takie połączenie często bywa groźne i prowadzi do groźnych przepięć i zwarć które zdolne są nawet spalić całą zainstalowaną instalację elektryczną. 

Różnica pomiędzy wyłącznikiem a rozłącznikiem 

wyłączniki i rozłączniki kompaktoweWszystkie elementy całej sieci elektrycznej pełnią bardzo ważne funkcje w tym opisie postaram się wyjaśnić różnice pomiędzy nimi. Zarówno wyłączniki i rozłączniki kompaktowe są to urządzenia elektryczne odpowiedzialne za monitorowanie stanu sieci. Wyłącznik przez fachowców powszechnie nazywany łącznikiem mechanizmowym, który w normalnych warunkach pracy czyli znamionowych jak i w momencie pojawienia się prądu wytwarzającego przepięcia oraz zwarcia jest zdolny rozłączyć oraz załączyć  całe zasilanie. Ich charakterystyczną cechą jest zasygnalizowanie utworzenia przerwy w danym obwodzie. Rozłącznik jest również łącznikiem elektrycznym wykorzystywanym do odłączania prądów roboczych, czyli prądów w określonej linii w warunkach pracy w których dane urządzenie wykonuje powierzoną mu pracę. W obwodzie nie mogą występować zakłócenia. Najbardziej rozpowszechnionym przykładem rozłączników są styczniki czyli urządzenia zdolne do załączania, rozłączanie oraz przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy całego obwodu. Potrafią pracować także przy przeciążeniach. Wyłączniki można jeszcze podzielić na manewrowe oraz zabezpieczające. Manewrowe potrafią załączać oraz wyłączać zasilanie zaś zabezpieczające wyłączają zasilanie automatycznie w przypadku sytuacji awaryjnych.

Podsumowując rozłącznik wyłącza prądy robocze w granicach wytrzymałości znamionowej. Nie jest wykorzystywany do rozłączania prądów zwarciowych. Natomiast wyłącznikiem jesteśmy w stanie rozłączać wszelkiego rodzaju prądy obciążeniowe oraz zwarciowe. Bez tych urządzeń wiele sieci energetycznych nie potrafiłoby normalnie funkcjonować. 

Comments are closed.