Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce

Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce

Nikogo już z nas pewnie nie dziwi obecność obcokrajowców w naszym kraju. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi sąsiedzi często przyjeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych. Wcale nas to nie dziwi, gdyż wielu polaków również opuszcza swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszej pracy oraz rozwoju zawodowego.

Praca cudzoziemca w obcym kraju

zatrudnienie cudzoziemca z ukrainyJeśli planujemy zatrudnić cudzoziemca w naszej firmie powinniśmy się zapoznać z zasadami jakie nas, jako pracodawcę obejmują. Przede wszystkim zatrudnienie cudzoziemca z ukrainy nie wygląda tak samo jak zatrudnienie polaka. Wyjątki stanowią osoby, które posiadają kartę polaka i są traktowane w ten sam sposób przez urzędu. Jeśli jednak cudzoziemiec, którego chcemy zatrudnić jej nie posiada powinniśmy się udać do urzędu wojewódzkiego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania i zaczerpnąć potrzebnych nam informacji. Wiemy jednak, na jakiej zasadzie funkcjonują nasze urzędy, jeśli więc chcemy rzetelnej wiedzy, przedstawionej w zrozumiały sposób poszukajmy osoby, która zajmuje się zawodowo pomocą w zatrudnianiu cudzoziemców. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że istnieją dokumenty takie jak oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz zezwolenie na pracę sezonową. W zależności od tego jaka forma pracy nas interesuje powinniśmy uzupełnić i złożyć dane dokumenty w urzędzie pracy właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Zatrudnianie obcokrajowców obowiązuje pracodawców również do kontrolowania czasu pobytu naszego pracownika w Polsce.

Mimo, iż obcokrajowcy mogą być dobrze pracującą grupą, z ich zatrudnieniem wiąże się masa papierkowej roboty. Pamiętajmy jednak, że aby nie zostać ukaranym należy dostosowywać się do obowiązujących przepisów. Warto pamiętać, że mimo iż według nas jest to tania siła robocza, wielu z nich jest bardzo dobrze wykształconymi pracownikami.

Comments are closed.